Tuesday, October 13, 2020

Biblijska ideja koja donosi radost


Covid-19 je, poput drugih izazova, izneo na videlo ono najgore ali i najbolje u ljudima.

U zadnje vreme razmišljam šta me Bog želi naučiti tokom Covid-a, i zapravo me obuzelo uzbuđenje!

Mi služimo Bogu iz Rimljanima 8:28, tako da možemo biti sigurni da “onima koji ljube Boga sve ide na dobro, koji su pozvani po namerenju.”

Bog želi da nam pokaže kreativne načine da izađemo na kraj sa svojim ograničenjima. Usred Covid krize, postoje stvari “koje Bog unapred pripravi da u njima hodimo” (Efežanima 2:10).

Hajde da Covid koristimo kao motivaciju a ne izgovor, tražeći od Boga da nam pomogne da nađemo nove i bolje načine da vodimo svoj život. Hajde da nas obuzme uzbuđenje uvezi toga šta će nas On učiti i kako će nas koristiti tokom ovog teškog perioda u istoriji.(1)

Ako prestanemo da se žalimo i počnemo tražiti Božije svrhe, bićemo iznenanđeni koliko mnogo radosti ono donosi!

“A dobro činiti da nam se ne dosadi; jer ćemo u svoje vreme požnjeti ako se ne umorimo.” Galaćanima 6:9

💙💙💙💙💙💙💙💙

(1) Postoje neki divni Rimljanima 8:28 rezultati za crkvu:

Većina crkava je započela ili poboljšala online službe i proučavanja Biblije. Ovi resursi, koji ranije u mnogim crkvama nisu postojali, će nastaviti da postoje i nakon što se završi Covid radi bolesnih i onih koji ne mogu pohađati službe.

Covid je mnoge potakao na razmišljanje o duhovnim stvarima, i neki koji nikada ne bi došli u crkvu sada slušaju online crkvene službe.

Neke veće crkve su se organizovale u manje “kućne grupe” gde su ljudi postali više uključeni u živote drugih.

Neki pastori koriste emailove, pisanje poruka i telefonske pozive da bi ostali u mnogo prisnijem kontaktu sa članovima crkve nego pre Covid-a.

Neki hrišćani svoje dodatno slobodno vreme koriste mnogo više za proučavanje Biblije i molitvu nego pre Covid-a.

Teško da će iko od nas ubuduće uzeti zdravo za gotovo zajedništvo i ljudski dodir.

Neki nesporazumi koji štete našem svedočanstvu evanđelja tokom Covid-a:

1. Građanska neposlušnost

Neki hrišćani tvrde da ne bi trebali da poštujemo ograničenja na crkvenim službama, i Dela 4:1-26 koriste kao dokaz. Ovaj odeljak u Delima objašnjava situaciju kada su Petar i Jovan bili uhapšeni zbog propovedanja evanđelja. Jevrejske vođe su im naredili “da ništa ne spominju niti da uče u ime Isusovo. Petar i Jovan odgovarajući rekoše im: Sudite je li pravo pred Bogom da vas većma slušamo negoli Boga? Jer mi ne možemo ne govoriti šta videsmo i čusmo.”

Covid pravila su privremena i zasnovana na sigurnosti a ne na slobodi govora. U nekim oblastima su crkve nepravedno bile više ograničene nego drugi poslovi i okupljanja. Ovo nije ispravno, ali crkve nisu izdvojeno tretirane. Sve oblasti života su zahvaćene: poslovanje, sportske aktivnosti, škole, zdravstvene ustanove, itd.

Postoji toliko mnogo nepoznanica o Covid-u. Da li su crkve u poziciji da mogu odlučivati koja su ograničenja potrebna a koja ne? Treba li crkve da odbiju poslušati zakone koji ograničavaju okupljanja? Da li je to šta Dela 4 kažu?

Pismo nam ne naređuje da se nalazimo unutra ili u velikim grupama, niti nam brani da nosimo maske, držimo društvenu distancu ili se nalazimo napolju. Kockarnice, barovi i buntovnici možda ne brinu o zdravlju i sigurnosti drugih, ali su hrišćani pozvani na viši standard (Filipljanima 2:1-5).

Ne postoje zakoni, privremeni ili trajni, koji sprečavaju crkve u SAD da govore ili naučavaju u ime Isusovo. Covid pravila dozvoljavaju da se hrišćani nalaze i dele Božiju Reč napolju ili u malim grupama unutra (Jevrejima 10:25). Hrišćani i na dalje mogu deliti evanđelje u štampi, online, kroz podcast-e, na YouTube-u, blogovima, časopisima, itd. Kao što sam već bila objasnila, evanđelje se širi na nove načine zbog Covid-a.

Verovatno ćemo se u budućnosti suočavati sa vremenima gde će propovedanje evanđelja biti zabranjeno ili će hrišćanima biti naređeno da rade stvari koje su protiv Božijih zapovesti. Ako se to desi, mi moramo biti neposlušni. Ali nepoštovanje zakona samo zato jer se ne slažemo sa njima ne možemo opravdati ni sa jednim stihom iz Biblije, i to oštećuje naše svedočanstvo.

Kada je Pavle pisao Rimljanima 13:1-6, postojeća vlast je bila pokvarena i korumpirana, tako da mi ne možemo opravdati neposlušnost zasnovanoj na našem nesviđanju politike vlade osim ako one direktno krše Biblijske zapovesti.

2. Lažne vesti

Takođe moramo biti pažljivi da ne prenosimo lažne vesti. Nedavno sam čula pastora koji je objašnjavao da ne postoji pandemija jer samo 6% Covid smrti su stvarno zbog Covid-a. Ali to je bilo potpuno pogrešno razumevanje statistike. Izjave CDC-a (Centra za kontrolu bolesti) su pokazale da su se 6% smrti zbog Covid-a desile zdravim ljudima. Ostalih 94% se desilo ljudima koji su imali neke osnovne zdravstvene probleme poput srčanog oboljenja i dijabetesa. Njihove bolesti su doprinele njihovoj smrti, ali oni ne bi još umrli zbog njih da im Covid nije skratio vreme. Koristeći logiku ovog pastora, mogli bi tvrditi da neko, ko ima astmu a umro je u požaru, nije umro zbog udisanja dima. Zatim, Covid može ostaviti na preživele dugoročne zdravstvene probleme, tako da smrt nije jedini razlog da praktikujemo bezbedonosne mere.

Postoje mnoge nepoznanice. Da li će hrišćani pogrešiti ako su na strani bezbednosti i brige za bližnje ili ako su na strani preuzimanja rizika?

Da bi verovali da je Covid kriza lažna pandemija, morali bi da verujemo da su sve veće zemlje, bilo komunističke ili slobodne, ujedinjene u ovoj zaveri.

Hrišćani moraju biti oprezni da ne prenesu poluistine, čak i ako to čine nenamerno.

-----------


Prevela: Natalija Gašparić

Ako ti se dopala ova crtica dnevne pobožnosti, registruj se na naš besplatni bilten na desnoj strani bloga, i uvek ćeš primati sveža jednominutna ohrabrenja na mail

No comments:

Post a Comment